Zapraszamy już 6 grudnia o godz. 18:00 do Hotelu Aristo w Białymstoku na panel dyskusyjny poświęcony tematyce pańszczyzny, chłopów oraz ich relacji z dworem szlacheckim.
Kim właściwie byli chłopi? Jak układały się ich relacje z pobliskim dworem? Czym była pańszczyzna? Czy rzeczywiście jest ona synonimem niewolnictwa? O tym już wkrótce podczas naszego panelu dyskusyjnego!
Temat chłopów stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Jednocześnie narosło wokół niego wiele niedopowiedzeń, półprawd i mitów. Podczas naszej dyskusji chcielibyśmy wraz z zaproszonymi panelistami podjąć ten temat i postarać się przedstawić go możliwie merytorycznie, a jednocześnie w przystępny sposób.
Dyskusja odbędzie się w piątek 6 grudnia o godz. 18:00 w sali konferencyjnej(po prawej stronie od wejścia) Hotelu Aristo przy ul. Kilińskiego 15 w Białymstoku.
Naszymi panelistami będą:
- Prof. Piotr Guzowski – historyk zajmujący się tematyką chłopską, członek zespołu badawczego w projekcie „System folwarczno-pańszczyźniany w Rzeczpospolitej i jego zróżnicowanie”. Jego badania dotyczą przede wszystkim gospodarki i społeczeństwa Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego w średniowieczu i czasach nowożytnych. Publikował na temat rozwoju i funkcjonowania folwarku, gospodarki chłopskiej, rozwoju gospodarczego, ekonomicznej roli instytucji religijnych, demografii stanu szlacheckiego. Od 2024 r. członek Komitetu Nauk Historycznych PAN.
- Dr Grzegorz Ryżewski – badacz dziejów Podlasia i Wielkiego Księstwa Litewskiego, autor 11 książek, kilkudziesięciu artykułów poświęconych historii, zabytkom i dziedzictwu kulturowemu oraz wielu ekspertyz i studiów historyczno- przestrzennych dotyczących miejscowości woj. podlaskiego. Członek Zarządu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Białymstoku, wiceprezes Fundacji Ochrony Zabytków “Na Rubieży”.
- Hubert Lepionka – archeolog, pracownik Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego, w swych zainteresowaniach skupiający się na okresie nowożytnym.
Po dyskusji będzie również czas na pytania od publiczności, będzie zatem możliwość doprecyzowania kwestii, które szczególnie nurtują słuchaczy.
Zadanie publiczne “Nie jesteśmy tu od wczoraj. Edycja I – Bezkresy Rzeczpospolitej” jest finansowane ze środków Województwa Podlaskiego.