Projekt „Bezkresy Rzeczpospolitej” jest pierwszą edycją (planujemy kolejne) wieloletniego planu działań, który zatytułowaliśmy „Nie jesteśmy tu od wczoraj”. Tytuł ten w pełni oddaje nasze podejście do własnej historii i tożsamości. Dostrzegamy, że nasza tożsamość narodowa kształtowana jest w oparciu o stosunkowo niedługi okres historyczny., Sięga on najczęściej 1918 roku. Uważamy, że polska tożsamość powinna opierać się opierać o wielowiekowe dziedzictwo polskiej państwowości. Na szczególne uwzględnienie zasługuje rodzimy dorobku intelektualny i kulturowy. Walka o tę tożsamość wymaga jednak przebicia się przez wiele uproszczeń powstałych w PRL-u, zaborów, a nawet oświecenia, częstokroć powielanych również i dzisiaj.

Tę walkę chcemy podjąć poprzez realizację naszego projektu. W jego ramach przygotujemy szereg nagrań i artykułów, które opublikowane będą na naszym kanale Youtube oraz stronie internetowej. Ponadto planujemy również organizację spotkań z zaproszonymi gośćmi. Podczas takich spotkań uczestnicy będą mogli nie tylko wysłuchać przygotowanej prelekcji, ale także uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania podczas części dyskusyjnej.

Wyżej wspomniane publikacje, a także aktualności związane z realizacją projektu można śledzić na dole strony, gdzie pojawiają się najnowsze informacje projektowe oraz znajduje się odnośnik do wszystkich materiałów związanych z projektem. W miarę postępów w realizacji projektu zamieścimy tu również galerię zdjęć dokumentujących jego przebieg, zwłaszcza spotkania z prelegentami.

Wśród tematów, które chcemy poruszyć w ramach projektu „Bezkresy Rzeczpospolitej”, znajdują się wydarzenia i postaci historyczne z XVI-XIX wieku. Postaramy się także opisać procesy historyczne istotne dla naszych dziejów. W tym celu podejmiemy współpracę z autorami specjalizującymi się w tych aspektach naszej historii. Dzięki tej kooperacji chcemy zaoferować atrakcyjną treść naszym odbiorcom.

logotyp województwa podlaskiego

Projekt został sfinansowany ze środków województwa podlaskiego i realizowany jest przez Fundację im. Łukasza Górnickiego w 2024 roku.

Skip to content