Fundacja

Człowiek jest z natury istotą społeczną. Ludzka inicjatywa i kreatywność wykorzystywana jest natomiast najlepiej, kiedy różni ludzie łączą swoje potencjały i dążą do wytyczonych celów wspólnymi siłami. Wyznawane idee i wartości oraz wola ich urzeczywistnienia stały się zalążkiem projektu, który na początku 2024 roku zmaterializował się jako Fundacja im. Łukasza Górnickiego. 

Fundacja Górnickiego

U podstaw działania

Narodziny Fundacji były efektem wcześniejszego zaangażowania społecznego jej twórców oraz własnej, skonkretyzowanej wizji dalszej realizacji tego zaangażowania. Dlatego też plan działania już od samego początku pozwolił na dynamiczny rozwój na wyznaczonej drodze. Droga ta wiedzie do celu, jakim jest stworzenie na Podlasiu silnego, merytorycznego ośrodka intelektualnego i kulturalnego zbudowanego na konserwatywnym fundamencie oraz głębokim przekonaniu o potrzebie dbania o dobro wspólne jako nieodzownym obowiązku każdego obywatela. 

Źródeł tych przekonań Fundacja upatruje w rodzimej tradycji społeczno-politycznej, dzięki której na obszarze Europy Środkowej w XVI wieku mogło powstać imperium będące fenomenem na skalę ogólnoświatową. Imperium to, zwane Rzeczpospolitą, pozwoliło zintegrować wiele narodów i grup etnicznych w projekt, którego model cywilizacyjny stanowił atrakcyjną ofertę, wykraczającą swoim oddziaływaniem daleko poza jego granice. 

Fundacja Górnickiego – nasze idee

My, jako Fundacja, wierzymy, że idee stojące wówczas za złotym okresem naszych dziejów nie tracą na aktualności także i dziś. Jest to nie tylko odpowiedzialność za wspólnotę polityczną, ale także przekonanie o wolności podmiotów w tej wspólnocie uczestniczących. Wolność ta nie dotyczy wyłącznie jednostek, ale także autonomicznych wobec państwa, organicznych wspólnot, w których te jednostki uczestniczą. Wszystkie te podmioty powinny cieszyć się należną im swobodą, wolną od ucisku tyranii. 

Jednak tak samo jak prawa nie mogą istnieć bez obowiązków, tak samo wolność nie może pozostawać nieuporządkowana, inaczej bowiem szybko degraduje się do stanu anarchii. Moralnie uporządkowana wolność staje się natomiast szansą do wydobycia najlepszego potencjału drzemiącego w każdym człowieku, przysługując się w ten sposób całej wspólnocie. To uporządkowanie wolność czerpać może przede wszystkim z wiary, tradycji i dobrych obyczajów, które powinny stanowić również podstawę stanowionego prawa. 

Zbiór tych przekonań, nawiązujących do czasów dawnej świetności, zawieramy w terminie neosarmatyzm, który jako idea społeczna, kulturalna i polityczna stanowi wizję naszego działania, przekuwaną na konkretne przedsięwzięcia, których się podejmujemy. 

Jak działamy?

Swoje cele Fundacja realizuje sięgając po tradycyjne środki, takie jak organizowane spotkania. Proponujemy je z myślą przede wszystkim o mieszkańcach Podlasia i obecnego województwa podlaskiego, starając się przedstawić im atrakcyjną ofertę spędzenia wolnego czasu. Nie zaniedbujemy przy tym możliwości, jakie daje współczesny świat. Dlatego staramy się optymalnie wykorzystywać narzędzia internetowe, poszerzając grono swoich odbiorców poprzez media społecznościowe, publikując artykuły na naszej fundacyjnej stronie, czy wreszcie przygotowując dla naszych widzów nagrania ze spotkań, bądź też przygotowane z myślą o tej formule nagrania studyjne. 

Fundacja Górnickiego – działaj z nami

Osoby zainteresowane działaniami Fundacji zachęcamy do śledzenia strony internetowej, mediów społecznościowych, a także zapisania się na newsletter, dzięki któremu będą mogły być na bieżąco informowane o nadchodzących wydarzeniach. Tych zaś, którym szczególnie bliskie są wyrażane przez nas idee i szukają możliwości realizowania się w ramach aktywności społecznej zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie powitamy na naszym pokładzie ochotników gotowych wykazać się inicjatywą w działaniu.