„Rzeczpospolita przez wieki” – festiwal zakończony! Pora na kolejny?

Tegoroczny festiwal historyczny „Rzeczpospolita przez wieki” już za nami! Tygodnie przygotowań, by wreszcie dotrzeć do momentu kulminacyjnego i przekonać się, jakie owoce przyniosły nasze wysiłki. Te zaś nie tylko przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, ale weszły nam na ambicję skłaniając ku temu, by podnieść poprzeczkę i za rok zorganizować drugą edycję, być może jeszcze lepszą.

„Rzeczpospolita przez wieki” po raz pierwszy

Wiele rozmów ze współorganizatorami, zaproszonymi gośćmi, prelegentami, a wreszcie z ludźmi, którzy po prostu przyszli korzystać z przygotowanych w ramach festiwalu wydarzeń i atrakcji utwierdziły nas w tym, że nasze przedsięwzięcie było strzałem w dziesiątkę, a różnorodny dobór form dotarcia do odbiorców pozwolił na dotarcie do osób o różnorodnych zainteresowaniach, które wszystkie udało się zawrzeć w słowie „historia”.

Rzeczpospolita przez wieki
O alkoholu w dawnej Rzeczpospolitej opowiada Darek Rybacki (fot. Fundacja Górnickiego)

Piątkowe popołudnie rozpoczęliśmy otwarciem wystawy poświęconej zagładzie polskich dworów szlacheckich na białostocczyźnie. Wkrótce potem przeszliśmy do wykładu Dariusza Rybackiego na temat alkoholu w dawnej Rzeczpospolitej. Prelekcję zdecydowaliśmy się połączyć z „częścią praktyczną”, czyli degustacją miodów pitnych produkowanych według odwzorowanych staropolskich receptur przez Augustowską Miodosytnię.

Wiele owocnych dyskusji

Rzeczpospolita przez wieki
Nasi goście dyskutują o przyczynach upadku Rzeczpospolitej (fot. Fundacja Górnickiego)

Sobota była przede wszystkim dniem debat i dyskusji. Dr hab. Marcin Michał Wiszowaty poprowadził spotkanie autorskie z p. Maciejem Falkowskim, autorem książki „Ślachta”. Spotkanie dopełniła ożywiona część dyskusyjna. Kolejnym etapem były dwa panele dyskusyjne. Pierwszy, poświęcony przyczynom upadku Rzeczpospolitej uświetniony został obecnością zaproszonych panelistów. W tym zacnym gronie znaleźli się: dr hab. Jacek Kowalski, dr Radosław Dobrowolski, Dariusz Rybacki i Jakub Wojas. Całość poprowadził dr Łukasz Lubicz-Łapiński. Drugi panel pozwolił nam na refleksję odnośnie tego, co we współczesnej kulturze zostało ze staropolszczyzny i jak sprawić, by było tego więcej. Pod przewodem dr. Marcina Forkiewicza zastanawiali się nad tym wraz z nami: Dariusz Rybacki, Jan Chodkiewicz, dr Aleksander Strugała, dr hab. Jacek Kowalski oraz Bartosz Sieniawski. Jednocześnie piętro niżej młodsi uczestniczyli toczyli zażarte boje w grach planszowych. Dzień zakończył natomiast koncert Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego zatytułowany „Pieśni wojackie”.

Rzeczpospolita przez wieki
Koncert Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego (fot. Fundacja Górnickiego)

Na placu boju

Dzień ostatni to przede wszystkim rekonstrukcje historyczne. Po niedzielnej Mszy Św. rekonstruktorzy przemaszerowali przez Supraśl, by w tamtejszym amfiteatrze stoczyć zażartą potyczkę. Przybyli widzowie mogli nie tylko obserwować zmagania żołnierzy Rzeczpospolitej wśród huku i dymu, ale także samemu stanąć w szranki. Tam młodsi z nich mieli okazję powalczyć o ufundowane przez Związek Szlachty Polskiej Nagrody. Dodatkową atrakcją był bez wątpienia dynamiczny i widowiskowy pojedynek Bartosza Sieniawskiego z Janem Chodkiewiczem. Jako ciekawostkę warto odnotować, że ten drugi jest potomkiem założycieli Supraśla.

Zmęczeni po tych atrakcjach widzowie i wojacy mogli skosztować pysznego gulaszu. Estetycznym i historycznym akcentem było również bogactwo wzornictwa pasów kontuszowych zaprezentowanych przez Persjarnię Zambrzyckich. Aktem finałowym festiwalu była projekcja filmowa „Zrodzonych do szabli” oraz dyskusja z jednym z autorów filmu oraz odtwórca głównej roli Bartoszem Sieniawskim. Przybyli widzowie mogli zapoznać się z kulisami produkcji oraz podjąć refleksję nad kondycją współczesnego kina historycznego w naszym kraju.

Rzeczpospolita przez wieki
Potyczka na supraskim rynku (fot. Fundacja Górnickiego)

„Rzeczpospolita przez wieki” – ponownie za rok?

Ogrom wydarzeń sprawia, że w nadchodzącym roku 2025, jubileuszowym przecież dla Korony Królestwa Polskiego z uwagi na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, mamy wysoko postawioną poprzeczkę. Czy nam się to uda? Na pewno dołożymy wszelkich starań. A jeśli i wy chcielibyście nas w tych staraniach wesprzeć, możecie to uczynić klikając w WESPRZYJ na stronie i dofinansować nas swoją darowizną. Mile widziane będzie również obserwowanie naszych mediów społecznościowych, polubienie i udostępnienie wpisów. Dzięki temu informacje o naszych działaniach zyskają większy rozgłos. Dziękujemy wszystkim przybyłym na festiwal i do zobaczenia przy kolejnych naszych przedsięwzięciach!

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą relacją zdjęciową na Facebooku:

____________________________________
Zadanie publiczne “Sarmatyzm wczoraj i dziś – dziedzictwo kultury staropolskiej” jest finansowane ze środków Województwa Podlaskiego
______________
Sfinansowano ze środków @Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021–2030
______________
Dofinansowano ze środków powiatu Białostockiego

Powiązane artykuły

Skip to content