Projekcje w Krypnie i Brzozowej-Kolonii już za nami

Za nami intensywny weekend! Mieliśmy przyjemność zorganizować w Krypnie Wielkim i Brzozowej pokazy filmowe „Jasyr” i „Diabła Łańcuckiego”.

W Krypnie Wielkim odbyła się projekcja filmu „Jasyr” – najnowszej produkcji Fundacji Ułani Króla Jana. Tematyka jasyru była też przedmiotem bardzo interesującej prelekcji dr. Andrzeja Gliwy, w której w sposób wyczerpujący poznaliśmy skutki XVII-wiecznych najazdów tatarskich na Rzeczpospolitą. Ponadto, przybyli mogli zobaczyć „Diabła Łańcuckiego” – film już doceniony i obejrzany przez ponad milion osób. Mamy nadzieję, że nie zakończy się na dotychczasowych 40 minutach i będzie mieć swoją kontynuację, ponieważ ma cechy najlepszych dzieł kina historycznego. Przed seansem o tytułowym „Diable” opowiedział prezes Fundacji Ułani Króla Jana Sławomir Kwoka. Rodzinna atmosfera w Pacowej Chacie umożliwiła każdemu chętnemu rozmowę z twórcami filmu.

W Brzozowej również mogliśmy zobaczyć „Diabła Łańcuckiego” w iście kinowej scenerii. Poza opowieścią o postaci „Diabła” mieliśmy okazję dowiedzieć się, co było przysmakiem na Podkarpaciu w tamtym okresie, a także anegdoty z planu filmowego. Ostatni punkt programu należał do Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego. Strzały z rusznicy i armaty, a także pokaz szermierki na żywo pokazały, czym walczyły postacie z filmu. Nie zabrakło także licznych anegdot związanych z organizacją i udziałem w rekonstrukcjach historycznych.

Szczególne podziękowania należą się Prezesowi Sławomirowi Kwoce oraz dr. Andrzejowi Gliwie. Pełne pasji wykłady, a następnie rozmowy były bardzo ciekawe i inspirujące. Dziękujemy także Komputowej za uświetnienie sobotniego pokazu. Dziękujemy również za przemiłą gościnę Agroturystyce u Żaków oraz Pacowej Chacie.

Wyrazy uznania należą się publice, która licznie przybyła na oba wydarzenia. Cieszymy się, że każda z atrakcji spotkała się z dużym zainteresowaniem. Każda rozmowa z Wami daje nam motywację do dalszego działania z jeszcze lepszymi skutkami. Mamy nadzieję, że z częścią z Was zobaczymy się już 6-8 września w Supraślu na festiwalu historycznym Rzeczpospolita Przez Wieki.

Więcej zdjęć z wydarzeń na naszym profilu na Instagramie:

__
Zadanie publiczne “Sarmatyzm wczoraj i dziś – dziedzictwo kultury staropolskiej” jest finansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Powiązane artykuły